Založ si blog

30 otázok pre veriacich

 

Tento blog je pre všetkých ľudí, ktorí vyznávajú akékoľvek náboženstvo tohto sveta

Je výberom TOP 30+ otázok, smerovaných na veriacich všetkého možného vierovyznania

Hovoríme priamo k Vám, a boli by sme radi, kedy si ju prečítate až do konca a napíšete nám svoj názor a odpovede, či už priamo mne alebo do komentárov:

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo veríte tomu, čomu veríte?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo ste si zvolili práve to svoje náboženstvo?

Prečo napríklad veríte v Ježiša Krista, ktorý je jediný spôsob vašej spásy?

Prečo veríte v karmu, či reinkarnáciu?

Prečo veríte, že Allah je údajne jediný skutočný boh a Mohamed je jeho prorok a neveríte v štyri vznešené pravdy Buddhy?

Prečo považujete tóru za údajne jediné a skutočné zjavenie slova božieho ale za pravdu nepovažujete knihu Bhagavadgíta – posvätnú knihu Hinduizmu?

Divíte sa niekedy nad tým, prečo vaše nebo pripomína utopické miesto, ktoré obsahuje tie isté základné veci, ktoré nájdeme len na našej planéte?

Divíte sa niekedy nad tým, prečo vaše božstvo vládne pomocou mocenskej štruktúry, pripomínajúcej dobu a miesto vzniku práve toho vášho údajne pravdivého svätého textu?

Pýtate sa niekedy samých seba, prečo váš boh vyzerá ako vy alebo vyzerá ako zvieratá, s ktorými zdieľate túto planétu?

Je vaša viera, ktorú praktikujete práve tou dominantnou vierou vo vašej kultúre?

Nepríde vám aspoň trochu podozrivé, že zdrvujúca väčšina veriacich si osvoja náboženstvo práve tej spoločnosti, do ktorej sa proste narodia? A zostanú presvedčení, že mali to šťastie, že sa narodili do tej údajne správnej a pravdivej viery?

Nepríde vám aspoň trochu znepokojujúce, že zdrvujúca väčšina veriacich, si nevolí náboženstvo na základe informácií, ktoré dané vierovyznanie plodí, či kvôli prejavom danej viery, ale práve preto, že to bola tá viera, do ktorej sa proste narodili?

Prečo z tých tisícov možných náboženstiev a ich rôznych odvetví si zdrvujúca väčšina veriacich na tejto planéte, zvolí práve tú vieru, ktorá je proste najbližšie poruke?

Ste kresťan, pretože ste sa narodili v Amerike, či v Európe? Ste moslim, pretože ste sa narodili v Saudskej Arábii, či Indonézii? Alebo ste budhista, pretože ste sa narodili v Japonsku alebo v Číne a v neposlednom rade musíte byť hinduista, pretože ste sa narodili v Indii, pravda?

Nie je to náhodou tak, že viera je vlastne len zemepisnou náhodou?

Skutočne veríte tomu, že keby ste sa boli narodili v inej krajine, na inom kontinente, praktikovali by ste bez seba menších pochýb rovnakú vieru, akú praktikujete dnes?

Praktikujete tú istú vieru, akú praktikovali vaši rodičia a prarodičia, či praprarodičia? Možno nie – v tom prípade ste výnimka v podobe malého percenta oproti zdrvujúcemu percentu šírenia náboženstva pôrodnosťou. Je vaša viera tá prvá, s ktorou ste prišli do styku?

Viete, že zdrvujúca väčšina náboženských vyznávačov nakoniec verí v to, v čo ich naučili veriť ich rodičia?

Prečo sa pousmejeme nad nápadom nálepkovať niekoho ako republikánske dieťa alebo marxistické dieťa či nacistické dieťa? Asi preto, že chápeme, že nemá intelektuálne schopnosti, životné skúsenosti a múdrosť učiniť tak zložité rozhodnutie, pravda?

Ale sotva pozdvihneme obočie, keď sa o niekom hovorí ako o kresťanskom dieťati – pritom to zaiste nie je o nič menej zložitá voľba, pravda?

Nemôže to byť náhodou tým, že neexistuje nič ako moslimské dieťa ale len dieťa moslimských rodičov? Vy, práve vy, ste si vrcholne istí svojou vierou, pravda?

Vy viete, že všetky ostatné sú mylné a nepravdivé.

Ste na to dokonca ochotní vsadiť svoju údajne večnú dušu ale aj tak – zastavili ste sa niekedy nad tým, že sa na tejto planéte praktikujú takmer 2 tucty hlavných náboženstiev a doslova tisíce rôznych iných vierovyznaní?

Viete, že len vo vnútri kresťanstva existuje viac než 45 000 rôznych vyznaní, pri ktorom každé z nich tvrdí, že pozná tú pravú a najvyššiu pravdu lepšie, než ostatní?

Uvedomujete si vôbec, že každý člen každej praktizovanej viery je práve tak oddaný, práve tak úprimný a je si tým rovnako istý, ako práve aj vy?

Vedeli ste, že aj oni čítajú údajne neomylné sväté texty a majú rovnako, ako vy, zdôvodnené, prečo sú tie správne a pravdivé?

Vedeli ste, že aj oni zažili údajné zázraky, vraj cítili božiu prítomnosť, či počuli jeho hlas a poslušne nasledovali jeho dokonalú vôľu, neopísateľne ho milujú a dokážu ho hájiť s rovnakou horlivosťou ako vy? A aj tak sa všetky náboženstvá navzájom vylučujú a odporujú si vo významných a aj menších záležitostiach, pravda?

Nemôžu mať pravdu všetci, že?

Vy viete, vy proste viete, vy proste viete, že tá vaša viera je výnimka, pravda? A aj tak, pokiaľ sa rovnako cíti každý člen každého vyznania, aká je asi šanca, že tú pravdu máte práve vy?

Absolútne žiadna, pravda?

 

Text je prepisom videa od EtheraLa

 

Verte v seba.

Martin Čičo

Ježiš: Prvý transgenderový muž

14.06.2018

(pôvodný článok napísala Suzanne DeWitt Hall) Nedávna panika v konzervatívnych kresťanských kruhoch ohľadom prístupu na záchody bola trochu nepochopiteľná. Kričali, že Boh nerobí chyby, ako keby Boh robil len binárne a čokoľvek, čo spadá mimo čierne a biele, nemôže byť od neho. Ale my nemáme čierno-bieleho Boha; stvorenie je tak plné farieb [...]

Naše (zlo)zvyky, ovládanie pocitov a myšlienok

04.05.2018

Z DUCHOVNÉHO HĽADISKA SA VŠETCI RODÍME NA NAŠU PLANÉTU ZEM AKO SLOBODNÍ, NIČÍM A NIKÝM NEZAŤAŽENÍ ĽUDIA. EŠTE NIEKOĽKO MESIACOV ČI ROKOV PO NAŠOM NARODENÍ NÁM BÝVA DOPRIATE OPÁJAŤ SA V SLADKOM SVETE NEVINNOSTI. JE TO SVET BEZ PROGRAMOV, PREDSUDKOV, ZÁVISLOSTÍ, ZVYKOV, TRADÍCII ČI DOGIEM. SVET BEZ NENÁVISTI, ZÁVISTI, ŽIARLIVOSTI, FÓBIÍ, KLAMSTVA A PRETVÁRKY. [...]

Štúdia: Biblia, kresťanstvo & homosexualita

22.04.2018

V biblickej gréčtine alebo hebrejčine neexistuje žiadne slovo, ktoré je ekvivalentné k slovenskému slovu homosexuál. Toto slovo bolo vytvorené len pred približne 100 rokmi a v Biblii sa prvýkrát objavilo v Revidovanej Štandardnej Verzii Biblie v roku 1946. BIBLIA, KRESŤANSTVO & HOMOSEXUALITA ŠTÚDIA OD JUSTINA R. CANNONA, ZAKLADATEĽA INCLUSIVEORTHODOXY.ORG [...]

Marián Kučerka

Ministerstvo spravodlivosti bude žiadať o vydanie expolicajta Kučerku na trestné konanie

02.02.2023 15:37

Mariána Kučerku zadržali v stredu v Bosne a Hercegovine.

Žilinka

Žilinka odmieta, že by sa v kauze únosu Vietnamca nekonalo

02.02.2023 15:14

Ak sa zistí účasť slovenských štátnych orgánov na únose, bude podľa jeho slov aj vyvodená zodpovednosť.

BRATISLAVA: Spustenie trate na Americkom n?mest?

Bratislavský dopravný podnik napriek avizovaným zmenám v MHD nevylučuje ďalšie opatrenia

02.02.2023 15:01

Posledné mesiace hľadal podnik možnosti na zabezpečenie určitých úspor bez toho, aby zásadne ovplyvňovali fungovanie MHD.

Boris Kollár, Tomáš Taraba

Kollár chcel Tarabu na kandidátke, no rozmyslel si to. Poslanec mu ďakuje za zvýšený kredit

02.02.2023 15:00

Už od odchodu SaS z koalície mala Sme rodina k tarabovcom blízko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 34140x
Priemerná čítanosť článkov: 4268x

Autor blogu

Kategórie